Dikey İşleme

Dikey İşleme

Dikey İşleme Merkezi

Talaşlı imalat; tasarlanmış bir iş parçasının standartlara uygun olarak projelendirilmiş teknik resmi referans alınarak, parça üzerinden farklı şekil ve büyüklüklerde talaş kaldırılarak istenilen geometrik şekli verme işlemidir. Bu şekil verme işlemi, uygun takım ve tezgahlar aracılığıyla yapılmalıdır. Talaşlı imalatta kullanılan takımların ve iş parçasının birbirine göre izafi hareketi sağlanarak, oluşturulan gerilim yoluyla malzeme üzerinden talaş kaldırmak suretiyle yapılan bu üretim şeklinin farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Dikey İşleme Merkezlerinin Kullanım Alanları

Otomotiv Sanayi

CNC dikey işleme merkezinin yüksek rijitlikteki cnc takım mekanizması sayesinde ağır parçalar frezelenir ve delinir. Çoklu yüzeylerin cnc işleme ve kontürlenmesiyle talaşlı imalat otomotiv parçalarının işlenmesi kolaylaşır.

Elektrik ve Elektronikte Kullanılan Parçalar ve Küçük Parçalar

CNC dikey işleme merkezi talaşlı imalat makinaları, cnc makina eksenlerinde yüksek hızlarda ilerleme, yüksek hızlı iş mili operasyonu ve hızlanma-yavaşlama kontrolü ile cnc işleme verimini arttırır ve cnc işleme zamanını kısaltır. Ayrıca CNC dikey işlem merkezi ile alüminyum gibi hafif metallerin ve paslanmaz çelik gibi malzemelerin yüksek hızlı kesilmesi sağlanabilir.

Üç Boyutlu İşleme

CNC freze makinaları; plastik modeller, elektrotlar ve hassas parçalar için yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli cnc işleme yapar. Freze tezgahı, NURBS interpolasyon ve çok kısa doğru parçacıklarından oluşan program ile kısa sürede pürüzsüz bir yüzey sağlar.

Küçük ve Derin Delik Delme

CNC dikey işleme merkezi ile delik çapından 30 kat daha derin delik ve 0.1 mm çapta küçük delik delinebilir.

Çapak Alma ve Pah Kesme

Kalıpçı freze ile kusursuz, yüksek hızlı kontürleme sayesinde magnezyum kalıbı, dökme kalıbı, dövme ve dökme parçaları gibi özel parçalar için çapak alma ve pah kesme yapılabilir.

4 Eksen ve 5 Eksen Uygulamalar

CNC işleme merkezi ile karmaşık yapılardaki parçaların tek bağlamada işlenebilmesi için 4 eksen ya da 5 eksen uygulamaları yapılabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.